1. Strona główna >
  2. Blog >
  3. Jak jazda konna wpływa na zdrowie?
Jak jazda konna wpływa na zdrowie?

Jak jazda konna wpływa na zdrowie?

Jazda konna jest świetną forma rozrywki, która pozwala się odprężyć, jak i stawiać czoła nowym wyzwaniom. Poza tym jak każdy sport kształtuje sylwetkę, wzmacniając mięśnie oraz spalając kalorie. Posiada ona również niedoceniany często wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To dzięki jeździe konnej możemy uniknąć wielu dolegliwości oraz czuć się szczęśliwsi. Naukę i zajęcia jazdy konnej prowadzi Siedlisko Janczar.

Pozytywny wpływ dla zdrowia


Jazda konna posiada wiele zalet w odniesieniu do naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Po pierwsze jazda konna, jak i czynności związane z dbaniem o konia pomagają usprawnić pracę układu krążenia. W związku z tym ta forma aktywności zmniejsza ryzyko występowania chorób serca. Dzieje się tak dlatego, że umiarkowany wysiłek utrzymuje ciało w dobrej kondycji i krew odpowiednio przepływa w żyłach. Po drugie jazda konna poprawia trawienie oraz pobudza pracę wątroby. Narządy układu pokarmowego stają się lepiej ukrwione, stąd po prostu lepiej pracują. Jazda konna w ośrodku jeździeckim zmniejsza także napięcie mięśni, więc polecana jest dla kobiet, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek. Tak samo jak taniec brzucha czy hula-hop, jazda na koniu rozluźnia miednicę i pomaga w odpowiednim dokrwieniu macicy. I na koniec warto wspomnieć, że jazda konna wpływa pozytywnie na mięśnie i postawę. Nawet jeśli nie zależy nam na utracie wagi, to przekonać do jazdy konnej może nas sam fakt, że podczas niej wzmacniamy swoje ciało i staje się ono po prostu silniejsze. Działa ona pozytywnie na układ ruchu, z którym w przyszłości dzięki niej nie mamy większych problemów i nie ulegamy częstym urazom np.: skręceniom czy złamaniom.

Ukojenie dla nerwów

Jazda konna ma świetny wpływ również na zdrowie psychiczne. Według badań podnosi w ciele poziom endorfin, czyli tzw.: hormonów szczęścia. Nic więc dziwnego, że po sesji jazdy konnej poprawia się nasze samopoczucie, czujemy odprężenie oraz spokój. Jazda konna pomaga często zapomnieć o codziennych problemach i stresie. Dodatkowo długi czas przebywania na świeżym powietrzu dotlenia mózg oraz wzmacnia układ odpornościowy. Pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne ma samo przebywanie ze zwierzęciem. Podczas jazdy konnej mamy okazję być bliżej natury, która od zawsze ma kojący wpływ na człowieka. Zarówno towarzystwo konia, jak i okolica pełna zieleni działa terapeutycznie, lecząc różnego rodzaju załamania i wahania nastrojów. Ze względu na to, do leczenia chorób psychicznych i fizycznych wykorzystywana jest często hipoterapia. Zajęcia hipoterapii prowadzi również Siedlisko Janczar, ośrodek w którym bardzo dużą wagę przywiązujemy do tradycji i obcowania człowieka z naturą.

Najnowsze wpisy

Chata weselna w Pstrągowej - idealne miejsce na wesele w stylu boho

Chata weselna w Pstrągowej - idealne miejsce na wesele w stylu boho

Wesele z poprawinami w Karczmie w Siedlisku Janczar

Wesele z poprawinami w Karczmie w Siedlisku Janczar

Zobacz również

Trendy ślubne 2022

Trendy ślubne 2022

Zaplanuj wesele w stylu boho w Siedlisku Janczar!

Zaplanuj wesele w stylu boho w Siedlisku Janczar!