Strona główna > Blog >

Jazda konna - dlaczego warto?

Jazda konna - dlaczego warto?

Jazda konna - dlaczego warto?

Jazda konna jest sportem, który od dawna postrzega się jako prestiżowy. Na szczęście współcześnie jest on dostępny nie tylko dla wyższych sfer, ale każdy może nauczyć się jeździć konno. Siedlisko Janczar jest jednym z miejsc, gdzie można zarówno rozpocząć swoją przygodę w siodle, jak i rozwijać hobby pod okien profesjonalistów. Jazda konna posiada wiele zalet, dla których warto jej spróbować. W dalszej części artykułu przedstawimy kilka z nich.

Rozrywka i dobra zabawa


Jazda konna jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Bardzo łatwo można się w nią zaangażować i wciągnąć. Wiele osób, które raz spróbują jazdy konnej, później przez całe życie ją praktykują. Bardzo ciekawą formą rozrywki dla wprawionych już jeźdźców są wyjazdy w teren. Praktykuje je również Ośrodek Jeździecki Siedliska Janczar - jazda konna Rzeszów. W terenie jeździec musi radzić sobie z trudnościami i wspólnie z koniem stawia czoła nowym wyzwaniom. Nie ważne czy to przeprawa przez mały strumyk czy jazda galopem po wolnej przestrzeni, w towarzystwie konia i innych jeźdźców jazda konna stanowi świetną przygodę, a współpraca w terenie z koniem sprawia, że umacniają się nasze więzi ze zwierzęciem, co czyni jazdę konną jeszcze przyjemniejszą.

Sposób na wzmocnienie mięśni

Mimo, iż jazda konna kojarzy się głównie z siedzeniem, to podczas aktywności pracuje bardzo dużo mięśni. Głównie są to mięśnie łydek, ud oraz pośladków, ale też podczas jazdy na koniu wzmacniamy górną partię ciała. Jazda konna jak każda forma aktywności pomaga również spalać kalorie i wyszczupla ciało. Utrzymywanie odpowiedniej pozycji na koniu sprzyja także zdrowiu kręgosłupa i w późniejszych latach minimalizuje ryzyko innych urazów np.: upadków u osób starszych. To sport polecany w szczególności dla osób, które mają siedzącą pracę i wiele godzin spędzają za biurkiem.

Kształtowanie charakteru

Nauka jazdy konnej wymaga nie tylko chęci i cierpliwości, ale też wrażliwości i intuicji. Można je świetnie rozwijać współpracując z koniem. Poza tym jazda konna wspomaga refleks i uczy odpowiedzialności. Już od momentu wsiadania na konia jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo zwierzęcia. Często koń ma swoje zdanie i nie zawsze chce z nami współpracować, dlatego bardzo ważne jest cierpliwe, ale stanowcze podejście do jazdy. Praktykowana od najmłodszych lat jazda konna może być więc pomocna w kształtowaniu charakteru dziecka, jak i sprzyja korygowaniu rozwijaniu pewnych cech u dorosłych.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany czy nauka jazdy konnej jest dla Ciebie, zapraszamy do Siedliska Janczar w Pstrągowej, gdzie zobaczysz nasze konie i dowiesz się więcej o prowadzonym przez nas Ośrodku Jeździeckim.

Najnowsze wpisy

Klimatyczne wesele w Siedlisku Janczar

Klimatyczne wesele w Siedlisku Janczar

Sezon na grilla, jak i gdzie grillować?

Sezon na grilla, jak i gdzie grillować?

Zobacz również

Dom weselny

Dom weselny

Korzyści z jazdy konnej

Korzyści z jazdy konnej