Strona główna > Blog >

Jak jazda konna wpływa na rozwój dziecka?

Jak jazda konna wpływa na rozwój dziecka?

Jak jazda konna wpływa na rozwój dziecka?

Chociaż z pozoru jazda konna nie wydaje się zbyt aktywnym sportem, to jednak nie polega ona wyłącznie na siedzeniu na koniu i wydawaniu mu prostych wskazówek, jak szybko ma iść, gdzie ma skręcić oraz kiedy się zatrzymać. W rzeczywistości jazda konna to coś więcej - nie tylko wpływa na nasze zdrowie, rozwój fizyczny oraz psychiczny, a także na naszą emocjonalność. Chociaż nauka jazdy konnej jest doświadczeniem pasjonującym, to jednak dość wymagającym. Jak regularna jazda konna wpłynie na rozwój dziecka?


Zalety jazdy konnej

Jazda konna
wpłynie pozytywnie na rozwój fizyczny dziecka, ponieważ przyczynia się do zwiększenia koordynacji oraz ogólnej równowagi, jako że od jeźdźca oczekuje się świadomości swojego ciała oraz zdecydowanych ruchów. Warto wspomnieć, że podczas jazdy konnej pracują wszystkie mięśnie, szczególnie mięśnie brzucha, ramion, pleców, a także nóg, które utrzymują nas w prawidłowej pozycji na koniu. Hobby, jakim jest jeździectwo, wymaga od jeźdźca nie siły fizycznej, ale przede wszystkim elastycznych i odpowiednio rozciągniętych, a zarazem wytrzymałych mięśni, które pozwolą mu na jazdę w pełnej równowadze. W przypadku jazdy konnej pracują dwie strony naszego ciała, co przyczynia się do stymulacji obydwóch półkuli mózgu. Co więcej, jazda na koniu stymuluje pracę organów wewnętrznych, dzięki czemu poprawia się działanie wątroby, a także polepszają się procesy trawienia, dlatego regularna jazda poprawia przemianę materii, a także przyczynia się do spalenia wielu kalorii.
Dlaczego nauka jazdy konnej będzie doskonałym hobby dla dzieci? Warto pamiętać, że zwierzęta są odwzorowaniem naszych emocji i czują nasz lęk, dlatego konieczne jest zachowanie spokoju i nawiązanie empatycznej relacji ze zwierzęciem. Zwierzęta pokazują nam nasze słabości, a także mocne strony, ponieważ nie patrzą na nas przez pryzmat naszego wyglądu, lecz tego, co czujemy. Konie nie tylko nauczą nas pokory, ale również konsekwencji, dlatego dla dziecka mogą okazać się kluczem do poznania siebie. Co więcej, dzieci, które uczą się jazdy konnej, co lekcję podejmują się nowych wyzwań, które pokonają dzięki systematycznej pracy. W taki sposób jazda konna pomaga dzieciom od najmłodszych lat uczyć się wytrwałości i samozaparcia. Regularny kontakt ze zwierzęciem, jakim jest koń, pozytywnie wpłynie na charakter dziecka, które uczy się szacunku, empatii, opiekuńczości, a także wytrwałości. 


Nauka jazdy konnej z Siedliskiem Janczar

Jeżeli chciałbyś zapisać swoje dziecko na obóz jeździecki w okolicy Rzeszowa, najlepszym rozwiązaniem będzie oferta nauki jazdy konnej w Siedlisku Janczar w Pstrągowej. W ramach oferty Siedlisko Janczar zapewnia naukę jeździectwa, a także doskonalenie nabytych już umiejętności. Początkujący jeźdźcy dokładnie zaznajamiani są z elementarnymi zagadnieniami związanymi z ujeżdżaniem. Szkółka oferuje również profesjonalne szkolenie młodzieży i dorosłych w skokach przez przeszkody, a także skokach LL. Aby skorzystać ze wspomnianej oferty szkółki jeździeckiej, należy posiadać umiejętności jazdy konnej w kłusie. Uczestnicy szkółki mogą brać udział w zawodach, a także w egzaminach na odznaki jeździeckie, do których zostaną w Siedlisku Janczar gruntownie przygotowani. 

Najnowsze wpisy

Niepowtarzalny klimat wesela w stylu rustykalnym

Niepowtarzalny klimat wesela w stylu rustykalnym

Rustykalne wesele, czyli właściwie jakie?

Rustykalne wesele, czyli właściwie jakie?

Zobacz również

Rodzinny wypoczynek w Siedlisku Janczar

Rodzinny wypoczynek w Siedlisku Janczar

Rustykalne wesele na Podkarpaciu

Rustykalne wesele na Podkarpaciu