1. Strona główna >
  2. Blog >
  3. Dyscypliny jeździeckie
Dyscypliny jeździeckie

Dyscypliny jeździeckie

Jeździectwo zostało podzielone na dyscypliny, spośród których każda jest inna i ma inne wymagania. Kiedy pojmiemy już naukę jazdy konnej, warto poznać każdą z dyscyplin jeździeckich, ponieważ jedna z nich może stać się naszą pasją, którą warto rozwijać. Kto wie, czy nie zaczniemy dzięki niej startować w zawodach i osiągać sukcesów? Poszczególnych umiejętności przydatnych w dyscyplinach jeździeckich można się oczywiście nauczyć i ćwiczyć je w Siedlisku Janczar.

Jakie wyróżniamy dyscypliny jeździeckie?

Polski Związek Jeździecki to oficjalna polska organizacja jeździecka, która opiekuje się ustalonymi 7 rodzajami dyscyplin jeździeckich. Jej rolą jest organizacja i rozwój sportów konnych. W ramach tego popularyzuje następujące dyscypliny:

  • ujeżdżanie,
  • skoki,
  • WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego,
  • powożenie,
  • rajdy długodystansowe,
  • woltyżerkę,
  • reining czy też western riding.


Pierwsze trzy dyscypliny jeździeckie są także dyscyplinami olimpijskimi.
Ujeżdżenie polega na jeździe w tzw. czworoboku i wykonywaniu określonych ruchów zwanych figurami, które poddane zostają ocenie sędziów. Najbardziej efektownym konkursem jest ujeżdżanie przy podkładzie muzycznym

Skoki przez przeszkody zapewne każdy doskonale kojarzy. Odbywają się one na parkurach, gdzie rozstawione są przeszkody. Para jeździec-koń muszą je pokonać bezbłędnie w określonym czasie.

WKKW obejmuje trzy części – ujeżdżenie, próbę terenową oraz skoki przez przeszkody. Każdy etap odbywa się w kolejnym dniu. Tutaj zawodnik musi wykazać się wieloma umiejętnościami.

Rajdy długodystansowe polegają na pokonaniu długiej trasy konno, w klasie L od 40 km, a w klasie CC od 160 km. Droga prowadzi przez naturalne przeszkody na określonym terenie.

Woltyżerka polega na prezentowaniu przez zawodnika ćwiczeń gimnastycznych i akrobacyjnych na galopującym po kole koniu, w tej dyscyplinie jeździec wykazuje się niesamowitą sprawnością fizyczną.

Powożenie rozgrywane jest w kategoriach zaprzęgów jednokonnych, parokonnych lub czterokonnych. Zawody  trwają przez 3 dni i obejmują konkursy: a- ujeżdżenie,  b-maraton, c-zręczność powożenia.

I na koniec reining to zawody w stylu western. Jeździec musi w nich dokładnie kontrolować konia, ponieważ sędziowie oceniają wykonywane przez niego poszczególne manewry.

Treningi dyscyplin jeździeckich

Na samym początku przygody z jeździectwem trudno jest wybrać odpowiednią dla siebie dyscyplinę sportową. Jeśli jednak któraś z nich szczególnie przypadła nam do gustu, zaraz po odpowiednim opanowaniu podstaw jazdy konnej można zacząć treningi. W Siedlisku Janczar znajdą Państwo profesjonalny zaplecze do nauki jazdy konnej i ćwiczenia poszczególnych stylów jazdy. Uczymy skoków przez przeszkody ale co najważniejsze podstaw ujeżdżenia, które są niezbędnym warunkiem do osiągania postępów szkoleniowych oraz dobrych wyników w innych dyscyplinach. Poza tym podstawowym elementem nauki w naszej szkółce w Pstrągowej są wyjazdy w teren, jak widać wymagane w kilku dyscyplinach. Chętnie doradzimy wybór odpowiedniego sportu dla każdej osoby, która chciałaby uprawiać dyscypliny jeździeckie.

Najnowsze wpisy

Siedlisko Janczar – Twoje wymarzone wesele rustykalne!

Siedlisko Janczar – Twoje wymarzone wesele rustykalne!

Chata weselna w Pstrągowej - idealne miejsce na wesele w stylu boho

Chata weselna w Pstrągowej - idealne miejsce na wesele w stylu boho

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę, planując wesele w stylu rustykalnym?

Na co zwrócić uwagę, planując wesele w stylu rustykalnym?

Eko-wypoczynek na Podkarpaciu

Eko-wypoczynek na Podkarpaciu