Strona główna > Blog >

Korzyści z jazdy konnej

Korzyści z jazdy konnej

Korzyści z jazdy konnej

Jazda konna tylko na pierwszy rzut oka wydaje się dyscypliną niewymagającą, która od człowieka wymaga tylko siedzenia na koniu. Jednakże są to pozory. Podczas jazdy konnej nie tylko formujemy swoją sylwetkę, ale również relaksujemy się i całkowicie odprężamy. Uprawianie jazdy konnej rekreacyjne czy profesjonalnie w tym samym stopniu niesie wiele korzyści dla naszego organizmu oraz stanu ducha. Miłośnicy sportu, jakim jest jazda konna wiedzą, że wpływa on w znacznym stopniu na poprawę koordynacji ruchowej, a także skłania do pracy całe ciało, dzięki czemu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Jazda konna rozwija wiele grup mięśni, w tym także tych, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz zwiększających siłę nóg. Nawet godzina jazdy konnej spala ok. 600 kcal, dlatego jest to świetny sport dla osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy lub utrzymać nienaganną sylwetkę. Oprócz korzyści fizycznych oraz psychicznych jazda konna oferuje również korzyści na tle społecznym.

Terapeutyczna jazda konna

W Siedlisku Janczar na Pstrągowej w niedalekiej odległości od Rzeszowa znajduje się stadnina koni, w której można nauczyć się jazdy konnej od profesjonalnych instruktorów. Siedlisko Janczar to miejsce, w którym prowadzone są również zajęcia hipoterapii, które pomagają w rozluźnieniu mięśni oraz przełamaniu lęków i niepewności. Metoda rehabilitacyjna, jaką jest hipoterapia, pomaga przywrócić osobie chorej sprawność fizyczną oraz psychiczną za pomocą jazdy konnej, które prowadzona jest przez doświadczonego terapeutę. Jazda konna Rzeszów to ciągłe ćwiczenia związane z utrzymaniem równowagi — koń porusza się w taki sposób, że uaktywnia poszczególne mięśnie jeźdźca, dzięki czemu poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Jazda na koniu przyczynia się do zwiększenia koncentracji uwagi, a także poczucia własnej wartości — zaprzyjaźniamy się ze zwierzęciem, a sam kontakt z nim wpływa na naszą relaksację oraz osłabienie wszelkich reakcji nerwicowych czy związanych ze stresem dnia codziennego.

Pora na wypoczynek

Regularna jazda konna przyczynia się do ogólnego poprawienia samopoczucia — ma ono związek z interakcją ze zwierzęciem, a także z długim przebywaniem na świeżym powietrzu, które wpływa na dotlenienie mózgu. Długotrwały wysiłek fizyczny, jakim jest jazda konna, wzmaga wydzielanie endorfin — jazda konna wpływa na zrelaksowanie człowieka oraz pozwala mu oderwać się od trosk. W Siedlisku Janczar znajduje się ponad 20 koni, które są przygotowane jednakowo do nauki jazdy konnej osób początkujących, a także dla osób zaawansowanych — dla każdego kursanta dobierany jest odpowiedni wierzchowiec. Osoby, które wiedzą już trochę o jeździe konnej, mogą udać się na wyjazdy terenowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Z końskiego grzbietu będzie można obserwować i podziwiać uroki zapierającej dech w piersiach natury. Krajobrazy „Małych Bieszczadów” zestawione z jazdą konną pomagają zapomnieć o codziennych zmartwieniach i troskach, wręcz pozwalają nabrać siły do dalszego działania.

Najnowsze wpisy

Biesiadowanie staropolskim zwyczajem w Siedlisku Janczar

Biesiadowanie staropolskim zwyczajem w Siedlisku Janczar

Wypoczynek blisko natury, czyli agroturystyka

Wypoczynek blisko natury, czyli agroturystyka

Zobacz również

Szkolenia w okolicach Rzeszowa

Szkolenia w okolicach Rzeszowa

Noclegi w okolicy Strzyżowa

Noclegi w okolicy Strzyżowa