1. Strona główna >
  2. Blog >
  3. Hipoterapia w Siedlisku Janczar
Hipoterapia w Siedlisku Janczar

Hipoterapia w Siedlisku Janczar

Hipoterapia to forma rehabilitacji psychoruchowej, której integralną część stanowią konie. Ich udział sprawia, że mamy do czynienia z terapią wieloprofilową, czyli oddziałującą jednocześnie na kilka aspektów: psychiczny, sensoryczny, społeczny, psychomotoryczny oraz psychoruchowy. Dzięki odpowiedniemu usposobieniu konia pacjenci budują z nim więź, otwierają się i szybciej rozwijają, a prawidłowy sposób poruszania się zwierzęcia odpowiada za utrwalanie właściwych wzorców chodu. Siedlisko Janczar w Pstrągowej oferuje zajęcia hipoterapii osobom w każdym wieku, które prowadzone są przez wykwalifikowanych i doświadczonych hipoterapeutów. Czym dokładnej jest hipoterapia i jakie są wskazania do jej przeprowadzenia? Jakie korzyści niesie pacjentom terapia konna? Więcej na ten temat przeczytają Państwo w dalszej części niniejszego artykułu.

Czym jest hipoterapia?

Najprościej rzecz ujmując, hipoterapia to metoda rehabilitacji psychoruchowej, która oddziałuje na wiele aspektów w tym samym czasie. Pozytywny wpływ konia na pacjenta został zauważony już w starożytności, o czym nawet wspomniał Hipokrates w V w. p.n.e. Natomiast w czasach współczesnych udział konia w rehabilitacjach i leczeniu niepełnosprawności znalazł swoje zastosowanie na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Istnieją różne formy terapii konnej, która w zależności od potrzeb pacjenta bądź rodzaju i stopnia jego niepełnosprawności może opierać się między innymi na wykonywaniu ćwiczeń podczas odpowiednio przeprowadzanej jazdy konnej czy też biernym poddawaniu się ruchom konia.

 

Kiedy warto skorzystać z terapii konnej?

Ze względu na liczne korzyści powiązane z rozwojem społecznym, emocjonalnym i motorycznym pacjentów, hipoterapia polecana jest pacjentom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Mimo że traktowana jest jako terapia uzupełniająca główne leczenie i rehabilitacje, to niezbędna jest zgoda lekarza do jej praktykowania. Chociaż hipoterapia może być wykorzystywana u pacjentów w każdym wieku, to najczęściej stosuje się ją u dzieci i młodzieży. Łagodne usposobienie, ufność i cierpliwość konia sprawiają, że terapia przy jego udziale pomaga między innymi w prawidłowym rozwoju pacjentów zmagających się z: mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Downa, nadpobudliwością czy też po prostu z problemami natury emocjonalnej oraz w nawiązywaniu kontaktu z innymi. Kolejnymi wskazaniami do hipoterapii są różne problemy ortopedyczne, jak np.: wady postawy, skoliozy I stopnia, ograniczenia ruchomości stawów, kręcz karku, usztywnienia kończyn oraz dysplazje bioder. Pomimo licznych korzyści z terapii konnej i wielu wskazań do jej przeprowadzenia, hipoterapia nie może być wykorzystywana u wszystkich pacjentów - dlatego też przed podjęciem decyzji o jej zastosowaniu należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie danego pacjenta.

 

Korzyści z hipoterapii

Jak już wyżej zostało podkreślone, hipoterapia niesie wiele korzyści dla pacjentów zgłaszających się z różnymi problemami zdrowotnymi, emocjonalnymi i psychicznymi. Jeśli chodzi o aspekt fizyczny, terapia konna pomaga licznym pacjentom w przywróceniu im ogólnej sprawności i korygowaniu wad postawy. Z kolei w kontekście rozwoju emocjonalnego, poznawczego i społecznego forma tej terapii wpływa pozytywnie na: budowanie poczucia własnej wartości, kontakty z innymi (wielu pacjentów zaczyna od komunikowania się ze zwierzęciem, z którym buduje swego rodzaju więź), ogólne samopoczucie i nastrój oraz poczucie wewnętrznego spokoju (m.in. zmniejszanie skutków depresji i nerwicy). Terapia konna często wykorzystywana jest także u pacjentów z wadami słuchu i wzroku, ponieważ poprawia percepcję słuchową i wzrokową oraz stymuluje odbiór wrażeń zmysłowych, uwagę, mowę, myślenie i pamięć.

 

Zajęcia z hipoterapii w Siedlisku Janczar

W Siedlisku Janczar oferujemy profesjonalne zajęcia hipoterapii, które dedykowane są pacjentom z różnymi niepełnosprawnościami czy też problemami zdrowotnymi bądź emocjonalnymi. Prowadzą je wykwalifikowani hiopterapeuci, którzy nie tylko mają odpowiednie kompetencje i wiedzę, ale również wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii konnej oraz indywidualne podejście do pacjentów. Zajęcia z hipoterapii trwają 30 minut, co stanowi optymalną ilość czasu wystarczającą do skupienia i współpracy dziecka (lub dorosłego) ze zwierzęciem oraz instruktorem. W pierwszej kolejności dbamy o to, aby każdy pacjent poczuł się bezpiecznie i zbudował więź z koniem, a dopiero później przechodzimy do terapii odbywającej się na grzbiecie konia. Nasze zajęcia oferujemy przez cały rok, ponieważ dysponujemy także krytą salą, w której mogą odbywać się rehabilitacje w okresie jesienno-zimowym lub w przypadku panującej na zewnątrz brzydkiej pogody.

Chociaż u wielu pacjentów efekty terapii konnej są zazwyczaj widoczne już po kilku tygodniach, zdarza się, że niektórzy muszą poczekać na nie nieco dłużej. Kwestia ta wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Więcej informacji na temat wskazań i przeciwwskazań do hipoterapii przeczytają Państwo w naszej ofercie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami - z wielką chęcią udzielimy Państwu odpowiedzi na wszystkie pytania.

Najnowsze wpisy

Usługi dodatkowe, które wzbogacą Twoje wesele w Siedlisku Janczar

Usługi dodatkowe, które wzbogacą Twoje wesele w Siedlisku Janczar

Organizacja wesela w okolicach Rzeszowa – od czego zacząć?

Organizacja wesela w okolicach Rzeszowa – od czego zacząć?

Zobacz również

Jazda konna - dlaczego warto?

Jazda konna - dlaczego warto?

Rocznica ślubu w Siedlisku Janczar

Rocznica ślubu w Siedlisku Janczar