Strona główna > Blog >

Hipoterapia - na czym polega?

Hipoterapia - na czym polega?

Hipoterapia - na czym polega?

Hipoterapia to rehabilitacja, jak i leczenie niepełnosprawności za pomocą koni. Sukces tej metody tkwi w specyfice poruszania się konia oraz jego usposobieniu. To jedna z najbardziej uniwersalnych metod rehabilitacji, która pomaga w wielu przypadkach. Hipoterapia w okolicach Rzeszowa jest oferowana w Siedlisku Janczar w Pstrągowej.

Kiedy hipoterapia to najlepsze rozwiązanie?

Hipoterapia jest rehabilitacją wieloprofilową. Pomaga zarówno w przypadku osób niepełnosprawnych, z problemami natury psychicznej, jak i sensorycznej. Zajęcia są prowadzone głównie z ludźmi młodymi, z mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa, autyzmem, nadpobudliwością, upośledzeniami umysłowymi, nerwicą itd. Poza tym hipoterapia polecana jest w przypadku problemów ortopedycznych – wady kręgosłupa, dysplazja bioder, ograniczenia ruchowe stawów, a także w problemach ze słuchem i wzrokiem czy nawet chodzeniem. Rytmiczne kołysanie podczas jazdy konnej i ciepło zwierzęcia wpływają na rozluźnienie mięśni i otwierają dziecko. To dlatego zajęcia mają również formę psychoterapii. Często dzieci zamknięte na świat zaczynają nawiązywać kontakt ze zwierzęciem, okazują emocje i lepiej się rozwijają. Metoda jest wysoce skuteczna, a profesjonalnie prowadzona daje świetne rezultaty.

Zajęcia w Siedlisku Janczar

W Siedlisku Janczar zajęcia hipoterapii prowadzone są przez profesjonalnych instruktorów. Ich doświadczenie i wiedza pozwalają na indywidualne podejście do każdego pacjenta. Terapie prowadzone są cały rok, ponieważ dysponujemy krytą salą, gdzie odbywają się one w razie niepogody albo zimą. Zajęcia trwają 30 minut, wystarczającą ilość czasu, by dziecko było skupione i współpracowało z instruktorem, jak i zwierzęciem. Nasza terapia konna jest kojarzona bardziej jako przyjemny sposób na spędzenie czasu niż metoda leczenia. Dziecko jest stopniowo przyzwyczajane do zwierzęcia, by nie bało się z nim kontaktu. Do zajęć wykorzystywane są konie o spokojnym charakterze, które chętnie współpracują z dziećmi. Hipoterapia nie leczy wszystkich schorzeń i istnieją do niej również przeciwwskazania, więc zanim się na nią zdecydujemy warto zasięgnąć opinii lekarza. Nasi rehabilitanci odpowiedzą na Państwa wszelkie pytania, które pomogą się upewnić, że terapia z koniem będzie dla dziecka korzystna.

Postępy mogą pojawić się już po kilku tygodniach terapii. Dziecko jest spokojniejsze, rozluźnia się, utrzymuje pionową postawę ciała, rozkurcza stawy. Jego zmysły zostają pobudzone, staje się bardziej otwarte na świat i mniej lękliwe. Jednak nie we wszystkich przypadkach efekty terapii będą tak samo widoczne. Hipoterapia jest skuteczna i zalecana w wielu z nich, jednak na jej rezultaty czasami trzeba poczekać znacznie dłużej.

Najnowsze wpisy

Organizacja wesela! Stwórz niezapomniany klimat, dzięki dekoracjom w stylu rustykalnym

Organizacja wesela! Stwórz niezapomniany klimat, dzięki dekoracjom w stylu rustykalnym

Wesele w stylu rustykalnym lub w stylu boho, na co zwrócić uwagę?

Wesele w stylu rustykalnym lub w stylu boho, na co zwrócić uwagę?

Zobacz również

Zimowe atrakcje w Siedlisku Janczar

Zimowe atrakcje w Siedlisku Janczar

Rodzinny wypoczynek w Siedlisku Janczar

Rodzinny wypoczynek w Siedlisku Janczar