Strona główna > Oferta >

Chata chlebowa

Pomysł na stworzenie Chaty Chlebowej powstał z zamiłowania do tradycji kulturowych, które ulegają stopniowemu zanikaniu. Będzie to Żywe Muzeum, w którym znajdzie się piec chlebowy i wędzarnia, dostępne dla wszystkich odwiedzających. Nasz obiekt będzie jednym z zaledwie dwóch tego typu miejsc na Podkarpaciu, które poprowadzą warsztaty z pieczenia chleba w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. W Chacie Chlebowej będą również organizowane warsztaty z zakresu wypiekania i zdobienia pierników, wyrobu masła, a także wędzenia wędlin i ryb.

Warsztaty z wypieku chleba
Warsztaty z wypieku chleba

Dzieci, młodzież oraz dorośli będą mieli okazję do wzięcia udziału w warsztatach edukacyjnych "Od ziarenka do bochenka". Podczas warsztatów instruktor opowie oraz zaprezentuje sposób, w jaki powstaje chleb wypiekany w piecu chlebowym. Uczestnicy poznają cały proces wyrabiania chleba począwszy od przesiewania mąki, wykonania zaczynu, wygniatania i wyrastania ciasta, dekoracji chleba nasionami oraz rozpalania pieca. Na koniec warsztatów, każdy uczestnik pod okiem kucharza wykona własnoręcznie pachnący bochenek chleba, według własnej receptury, który będzie mógł zabrać do domu.

Ekspozycja dla zwiedzających
Ekspozycja dla zwiedzających

Nasi goście będą mieli możliwość zapoznania się oryginalnym wyposażeniem gospodarstw wiejskich oraz narzędziami, którymi dawniej posługiwali się okoliczni mieszkańcy. Na ekspozycji znajdą się przedmioty wykorzystywane w rolnictwie (pług konny, brony drewniane, sierpy, kosy, cepy, żarna, uprząż konna i inne) oraz rękodzieła artystyczne – drobne pamiątki wykonane przez lokalnych twórców ludowych (np. naturalne mydełka).

Smacznie i naturalnie
Smacznie i naturalnie

Od piątkowego popołudnia do niedzieli jak również w okresie wakacyjnym będziemy oferować usługi gastronomiczne. Chata Chlebowa stanie się wtedy miejscem spotkań dla miejscowych lub przyjezdnych gości, którzy w ustronnym miejscu będą mogli swobodne porozmawiać, jak również zjeść przystawki przygotowane na miejscu. Będzie można skosztować chleba ze smalcem, wędzonych wędlin i ryb, pizzy wypiekanej w piecu i wielu innych smakołyków. Wszystkie składniki stosowane do wyrobu chleba oraz innych produktów naturalnych, pochodzić będą z własnych upraw oraz ekologicznych gospodarstw prowadzonych przez mieszkańców wsi Pstrągowa i okolic. 

Prezentowane zdjęcia mają charakter poglądowy. Stan rzeczywisty może się różnić od prezentowanego na stronie.

 

Planowa otwarcie III Kwartał roku 2020 r.